Admission will be strictly on the basis of availability of seats and TSP

 

Date of Admission:

01.07.2017

Reporting Time:

Within 10.30 a.m.

Venue:

Sarala Ray Memorial Hall

Students called

General- Full List

SC- Full List

ST- Full List

OBC-B- Full List

 

FEE STRUCTURE

HONOURS SUBJECT

STREAM

SUBJECT COMBINATION

ANNUAL COURSE FEES FOR 1ST  YEAR 2017-18

Philosophy

B.A.

History and Elective Bengali

14020/-(13000+900+120)

B.A.

Political Science and Education

14020/-(13000+900+120)

B.A.

Sanskrit and Education

14020/-(13000+900+120)

B.A.

Elective Bengali and Sanskrit

14020/-(13000+900+120)

B.A.

History and Elective English

14020/-(13000+900+120)

B.A.

Sociology and Education

15220/-(13000+900+120+1200)

 

PROVISIONAL MERIT LIST FOR GENERAL CANDIDATES

SL.NO. Application Number Name TSP
1 GMGC1703423 PROMITA LODH 184.75
2 GMGC1703587 ISMOTARA KHATUN 177.25
3 GMGC1700151 MEGHNA DAS 172.75
4 GMGC1704844 RANJINI BANERJEE 172.25
5 GMGC1702773 ISHANI GHOSHAL 164.75
6 GMGC1703642 BIDISHA HATI 160.75
7 GMGC1700924 NISHA GHOSH 160
8 GMGC1701473 TAMALIKA GHOSH 150.75
9 GMGC1702110 SWARNALI SAMANTA 148.75
10 GMGC1701929 SONALEE ROY KARMAKAR 146.25
11 GMGC1700557 SNEHA DUTTA 144.25
12 GMGC1702575 SUCHETA DAS 140.50
13 GMGC1703598 ANANYA NANDY 137
14 GMGC1704821 PRIYANKA HAZRA 135.75
15 GMGC1704861 SUBARNA DHANG 129
16 GMGC1704902 PROTYUSHA CHATTERJEE 128.75
17 GMGC1702708 MIR RUBINA 127.50
18 GMGC1700293 ANANNYA ADHIKARY 126.00
19 GMGC1702246 KOYEL SETH 112.50
20 GMGC1700930 JUI DASGUPTA 107.25
21 GMGC1704509 NIKITA MUKERJI 91
22 GMGC1703581 DEBASMITA GANGULY 87.25
23 GMGC1701510 ANKITA BAKSHI 86.00
24 GMGC1702510 ABHINANDITA DEBNATH 79.75
25 GMGC1701357 GARGI TALUKDAR 76.00
26 GMGC1701496 RAJASHREE GOSWAMI 72.00
27 GMGC1701093 NILASHA DAS 70.50
28 GMGC1702637 POULAMI GHOSH 70.50
29 GMGC1700984 SAHELI SAHA 68.00
30 GMGC1702797 SREETAMA  GHOSH 66.75
31 GMGC1701105 SUSMITA DAS 66.75
32 GMGC1700234 AJANTA DAS 66.25
33 GMGC1701708 SAYERI BHATTACHARJEE 66.25
34 GMGC1704772 TRISHNANJANA BANERJEE 65.5
35 GMGC1704851 JAYEETA DUTTA 65.25
36 GMGC1704672 SOUMYA GHOSH 64.75
37 GMGC1701645 RAIMA GHOSH 64.50
38 GMGC1703334 AMRITA KUMARI 63.75
39 GMGC1702876 CHANDNI QURAISHI 58
40 GMGC1703736 SANGITA HAZRA 54.5
41 GMGC1701559 SRISHTI MITRA 54.25

 

PROVISIONAL MERIT LIST FOR OBC-B CANDIDATES

SL.NO. Application Number Name TSP
1 GMGC1700041 POULAMI HALDER 184.25
2 GMGC1704245 SREYA RAKSHIT 140
3 GMGC1704404 ANKITA GHOSH 132.5
4 GMGC1700805 SABNAM MALLICK 113.00
5 GMGC1703952 NAYANI GHOSH 57

 

 

PROVISIONAL MERIT LIST FOR SCHEDULE CASTE CANDIDATES

SL.NO. Application Number Name TSP
1 GMGC1704025 SUPARNA ROY 170.5
2 GMGC1702944 TRIPTI SAHA 144.50
3 GMGC1703390 CHITRAKTI SARKAR 137.75
4 GMGC1703284 MANJUSREE BARMAN 127.00
5 GMGC1702898 KABITA PATRA 69.25

 

 

PROVISIONAL MERIT LIST FOR SCHEDULE TRIBE CANDIDATES

SL.NO. Application Number Name TSP
1 GMGC1704791 Y JANBENI EZUNG 88.5